Teatriga seotud erialaliidud on ühendanud jõud Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonnaga ning töötanud välja infoplakati noortele ja koolituse juhendajatele, et paremini märgata ja ennetada abivajavate laste ja noorte muresid.
Eestis on mitusada teatriringi, teatrikooli ja kooliteatrit – tegu on ühe populaarseima ja armastatuma harrastuse, kunstivormi ja ajaveetmisviisiga. Teatritegemine võimaldab enese avamist ja koostöövõime kasvatamist, lavahirmu ületamist ning ennekõike turvalist ja mängulist keskkonda, kus neid oskusi proovida ja arendada. Noorte usaldus ja avatus panevad aga suure vastutuse juhendajale, et kodust ja koolist kaasa toodud muredele õigesti reageerida ning tajuda piire, kuidas noortega suhelda.
Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna ennetusteenuste juhi Mari-Liis Männi sõnul on noortega töötavate spetsialistide koolitamine laste heaolu silmas pidades aina olulisem, sest tihti on just nemad esmased märkajad ja muredele reageerijad. “Selleks, et lapsed ja noored tunneksid end turvaliselt ja hoituna, on oluline anda ka teatriõpetajatele praktilisi oskusi ja teadmisi, kuidas abivajaduse märkamisel käituda”, vahendab Mänd.
Keeruliste olukordade märkamiseks ja lahendamiseks teatritundides töötasid Eesti Etendusasutuste Liit, Eesti Harrastusteatrite Liit, Eesti Lavastajate ja Dramaturgide Liit, Eesti Lavastuskunstnike Liit, Eesti Näitlejate Liit, Eesti Teatriliit, Levila ja Sotsiaalkindlustusamet välja infoplakati “Teeme proovi!”, mis on mõeldud jagamiseks noortega tegelevates teatriõppeasutustes. Plakatit tutvustati kevadel kooliteatrite festivalil, selle valmimist toetas Eesti Kultuurkapital ning see on tasuta kättesaadav kõigile noortega tegelevatele teatriorganisatsioonidele.
Järgmise sammuna leiab 9. detsembril aset pilootkoolitus teatriõpetajatele ja teatriringide juhendajatele, mille teemaks on “Laste ja noorte heaolu ja turvalisus teatrihariduses”. Koolitus valmib Eesti Harrastusteatrite Liidu (EHL), Eesti Lavastajate ja Dramaturgide Liidu (ELDL) ning Sotsiaakindlustusameti laste heaolu osakonna algatusel ning osalema on oodatud kõik aktiivselt teatriõpetamisega tegelevad inimesed ja asutused.
Projekti ühe eestvedaja, EHLi juhataja Kristiina Oomeri sõnul pakub koolitus teatriõpetajatele lisaks enese täiendamisele suurepärase võimaluse omavahel kogemusi vahetada. “Pilootkoolituse näol on tegu esimese sammuga, omamoodi foorumiga, kus saamegi arutada neid üldinimlikke aspekte noorte juhendamise juures, mis ei puuduta ainult kitsalt teatritööd, ning millega kõik õpetajad tahes tahtmata kokku puutuvad.”
Nii infoplakati kui ka koolituse kohta saab rohkem infot Eesti Lavastajate ja Dramaturgide Liidust (kontaktisik Paavo Piik) ja Eesti Harrastusteatrite Liidust (kontaktisik Kristiina Oomer). Tasuta koolitusele saab registreerida siin.