Loometoetused ja stipendiumid

2024. aasta VABAKUTSELISE LOOVISIKU LOOMETOETUSTE taotlemine on selleks aastaks lõppenud, sest eelarves eraldatud raha on otsas.

Vabakutseliste loovisikute loometoetus ja loomeliidud

Vabakutseliste loovisikute ning loomeliitude toetamist reguleerib Loovisikute ja loomeliitude seadus (edaspidi LLS). Seaduse eesmärk on toetada kultuurilist loovust ja kaunite kunstide professionaalsel tasemel säilimist ja arenemist ning parandada loomeliitude kaudu loovisikute loometegevuseks vajalikke tingimusi ja luua selleks tagatisi.

Vabakutseline loovisik

Vabakutseline loovisik on loovisikute ja loomeliitude seaduse järgi autor või esitaja, kelle peamine elatusallikas on professionaalne loometegevus arhitektuuri, audiovisuaalse kunsti, disaini, etenduskunsti, helikunsti, kirjanduse, kujutava kunsti või stenograafia loomealal ja kes ei tööta töölepingu või muu sarnase iseloomuga võlaõigusliku lepingu alusel. Vabakutseline loovisik võib seejuures olla FIE või kuuluda OÜ juhtorganisse, samuti võib ta osutada teenuseid võlaõiguslike lepingute (nagu nt töövõtu- või käsundusleping) alusel.

Loometoetus

Vabakutselisel loovisikul, kes ei saa loometegevusest sissetulekut, on õigus saada loomeliidu kaudu vabakutselise loovisiku loometoetust.

Vabakutselisel loovisikul, kes kuulub ühte tunnustatud loomeliitudest ja vastab seaduses nimetatud tingimustele (LLS § 16 lõige 2), on õigus saada loomeliidu kaudu loometoetust kuus kuud, võimalusega pikendada toetuse perioodi veel kuue kuu võrra. Selleks peab toetuse saaja esitama pikendamise taotluse vähemalt 30 päeva enne esimese toetuse saamise perioodi lõppu. Pikendamise taotluse esitamise ajal peab vabakutseline loovisik endiselt vastama LLS §-s 16 sätestatud tingimustele. Loometoetuse suurus on Vabariigi Valitsuse kehtestatud riiklik miinimumpalk (2023. aastal 725 eurot) ning toetuse saajale on tagatud ka ravikindlustus, mis kehtib lisaks üks kuu pärast toetuse perioodi lõppemist. Loovisik võib taotluse esitada igal ajal, kui sissetulekud on kaotatud ja isik vastab seaduse tingimustele, taotluste esitamiseks ei ole tähtaegu.

Vabakutseline loovisik, kes ei saa loometegevusest sissetulekut, peab vastama järgmistele tunnustele:

  • on vanuses 16. eluaastast kuni vanaduspensioni eani;
  • ei tööta töölepingu või muu sellesarnase iseloomuga võlaõigusliku lepingu alusel ega ole avalikus teenistuses. Taotlejal võib olla võlaõiguslik leping (nt töövõtu-, käsundus-, litsentsi-, autorileping);
  • ei õpi õppeasutuses statsionaarses õppes või täiskoormusega õppes ega viibi akadeemilisel puhkusel;
  • ei teeni kaitseväes või asendusteenistuses;
  • ei saa riiklikku pensioni ega välisriigi poolt makstavat pensioni;
  • ei saa vanemahüvitist perehüvitiste seaduse alusel;
  • loometoetuse taotlemisele eelneval kuul tohib olla teeninud kuni pool miimumpalka (362,50 eurot bruto) võlaõigusliku lepingu alusel või töövõimetoetust või osalise töövõime kaotuse korral makstavat töövõimetuspensioni;
  • peab olema kolm viimast aastat olnud vastaval loomealal aktiivne ja tema teoseid peab olema selles ajavahemikus avaldatud või üldsusele suunatud autoriõiguse seaduse §-de 9 ja 10 tähenduses.

Loometoetuse maksmise kord on sätestatud Loovisikute ja loomeliitude seaduses, mis asub Riigi Teatajas.

Vabakutselise loovisiku loometoetuse taotluse vorm arvutis täitmiseks [doc]

Loometegevusest saadava sissetuleku hulka ei arvata tulumaksuseaduses nimetatud tulumaksuvaba tulu nagu nt seaduses sätestatud toetused, riiklikud preemiad, elatis ja perehüvitiste seaduse alusel saadud elatisabi või lotovõidud, loomeliidu poolt loovisikule tema loometööga seotud lähetusega seoses makstav kulude hüvitis ning välislähetuse päevaraha – vaata täpsemat loetelu tulumaksuseaduse (edaspidi TuMS) § 19 lg 3.
NB! Loometoetusega üheaegselt võib loovisik saada Kultuurkapitali stipendiume, preemiaid ja toetusi ning loomeliidu toetusest makstavaid stipendiume.

Loometoetuse pikendamine

Loometoetust saab ühe korra kuueks kuuks pikendada. Selleks peab toetuse saaja esitama pikendamise taotluse vähemalt 30 päeva enne esimese toetuse saamise perioodi lõppu. Pikendamise taotluse esitamise ajal peab vabakutseline loovisik endiselt vastama LLS §-s 16 sätestatud tingimustele.

Vaata korduma kippuvaid küsimusi seoses loometoetustega

  • Vabakutselise loovisiku loometoetuse taotluse saab esitada ELDL teabe- ja korraldusjuht Triin Laasile digitaalsel kujul digiallkirjastatult failina (triin.laas@eldliit.ee). Kui ELDL liikmel ei ole võimalik esitada taotlust elektroonilisel kujul, palun lahenduse leidmiseks võtta Triinuga ühendust telefonil 568 11890.
  • Loovisik võib esitada oma taotluse igal ajal, loomeliidul on toetuse üle otsustamiseks seejärel 45 tööpäeva. ehk umbes kaks kuud. Kui taotluse menetluse ajal (aga ka toetust saades) ei vasta taotleja enam LLS § 3 ja 16 tingimustele, peab ta sellest kohe loomeliidule teada andma ja toetuse maksmine lõpetatakse. Juhul kui selgub, et valeandmeid esitati teadlikult, peab loovisik juba saadud toetuse tagastama. Viimasel juhul ei saa loovisik kolm aastat taotlust esitada.
  • Toetuse maksmise arvestus algab taotlusel olevast kuupäevast (kirja saatmise ajast) pärast otsuse tegemist tagasiulatuvalt. Haigekassa kehtib üks kuu pärast toetusperioodi lõppu.
  • Juhul kui loovisik kuulub mitmesse loomeliitu ning pole teinud avaldust, et tema kohta arvestataks toetust vaid ühele loomeliidule, tuleb taotlus esitada kõigile loomeliitudele, mille liige ta on ja loometoetuse maksmine jaguneb liitude vahel.
  • Taotleja kinnitab taotlusel oma allkirjaga, et vastab seaduses toetuse saajale esitatud nõuetele.

Toetuste määramise komisjon saadab kirjaliku vastuse loometoetuse määramise või määramisest keeldumise kohta (koos põhjendusega).

LOOMESTIPENDIUME (enesetäiendusreisideks, koolitusteks jne) ei ole loomeliidul praegu sihtostarbelise raha puudumisel kahjuks võimalik maksta.

Scroll to Top