In memoriam Mladen Kiselov

Mladen Kiselov 11. juuni  1943 – 29. oktoober 2012

Eile hommikul lahkus meie hulgast  lavastaja Mladen  Kiselov. Viimastel aastatel Eestis elanud bulgaarlasest lavastaja ja teatripedagoog tegi siin neli lavastust: Albee´ „Kes kardab Virginia Woolfi“ ja Hare´i „Amy seisukoht“ Tallinna Linnateatris, Shepardi „Maetud laps“ Vanemuises, Edgari „Nelipühad“ Eesti Draamateatris. Pooleli jäi töö lähiaja plaanis olnud lavastusega VAT Teatris, Williamsi „Tramm nimega „Iha““. EMTA lavakunstikoolis õpetas ta XXV lendu.

Mladen Kiselov sündis Sofias teatriinimeste peres, õppis Moskvas GITIS-es Anatoli Efrose kursusel, tegutses mitme Bulgaaria teatri kunstilise juhina, lavastas paljudes Bulgaaria ja Venemaa teatrites. Kaks­küm­mend aastat töötas ta õppejõuna Carnegie Melloni teatrikoolis Pittsburghis ja lavastas Ameerika ja Kanada teatrites. Tema kontos on rohkem kui poolteistsada lavastust, nii klassikatekstide kui kaasaegsete autorite tõlgendusi

Mladen Kiselov jättis jälje kõigisse, kes temaga koos töötasid. Tänavu kevadel „Nelipühade“ proovis võrdles ta teatritegemist jalgpalliga: „Peame töötama nii, et kui oleme kõik koos laval, kanduks publiku tähelepanu ühelt mängijalt teisele täpselt nõnda, nagu see käib jalgpallis.

Vahel on hetki, mil kogu meie seltskond mängib selle ühe palliga. See on teine asi! Te peate täpselt teadma, kus ja millal on pall teie käes – siis on teie soolo. Kui aga pall ei ole teie valduses, töötate partneri heaks, kelle käes see on. Kõik 11 mängijat töötavad selle ühe heaks, kes värava lööb. Ka meie töötame ühiselt värava löömise nimel!

Mladen Kiselovilt õppisime professionaalsuse ja inimlikkuse tasakaalu, värskust ja loomingulisust, nõudlikkust ja  üksteise kuulamist, valmisolekut, eetikat – nii teatris kui ka elus.

 

Eesti Draamateater

Tallinna Linnateater

Teater Vanemuine

VAT Teater

EMTA Lavakunstikool 

Eesti Lavastajate Liit

Eesti Näitlejate Liit

Eesti Teatriliit

Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium