Eesti teatri auhinnad

„Usaldage rohkem Eesti dramaturgiat, usaldage näitekirjanikke, usaldage Eesti kirjandust, usaldage Eesti tekste. Kõik, kes tahavad midagi rääkida eestlastest, siis laske nad jumala eest lavale, sest vastasel korral pole me mitte midagi suuremat väärt kui need poliitikud, kelle jaoks sõnad „Eesti haridus”, „Eesti kultuur” ja „eestlane” on lihtsalt ilusad sõnad, mida pidukõnes mainida.” Urmas Lennuk, Eesti algupärase dramaturgia 2023 auhinna laureaat.

27. märtsil kuulutati Tartus Eesti Rahva Muuseumis välja Eesti teatri auhindade laureaadid 2023. aasta loomingu eest.

Eesti Lavastajate ja Dramaturgide Liit jagab suure hulga õnnesoove nii laureaatidele kui nomineeritutele!

Lavastajaauhind: Tiit Ojasoo, Ene-Liis Semper ja Olari Elts – „Macbeth“ (Eesti Draamateater, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Eesti Kontsert).

Eriauhind: Hendrik Toompere jr – riskijulge, sotsiaalselt tundliku ja mitmekesise repertuaari kujundamine Eesti Draamateatris.

Algupärase dramaturgia auhind: Urmas Lennuk – „Ääremaal“.

Salme Reegi nimeline lasteteatri auhind: Laura Jaanhold ja Illimar Vihmar – „Kurjus“ (Endla Teater): vägivallaringi ja selle katkestamise võimalikkuse mitmekülgne käsitlus nii sisu kui ka vormi tasandil.

Sõnalavastuste muusikalise kujunduse ja originaalmuusika auhind: Anne Türnpu – laulude valik ja lavaline teostus muusikalises kujunduses lavastusele „Vend Antigone, ema Oidipus“ (Eesti Draamateater).

Kristallkingakese auhind: Marta Aliide Jakovski – lavastused „Fundamentalist“ (Von Krahli Teater ja EMTA lavakunstikool) ning „Poiss, kes nägi pimeduses“ (Tallinna Linnateater).

Laureaatide täielik nimekiri on üleval Teatriliidu kodulehel.

Eesti teatri auhindu annavad välja Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital ja Eesti Teatriliit. Auhindu on välja antud alates 1961. aastast.

Eesti teatri auhindadega kaasnevad Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali preemiad. Samuti anti laureaatidele Ivo Lille loodud „Theodori silm“, mille väljaandmist rahastab EV Kultuuriministeerium, või Vaike Pääsukese kujundatud aukiri.

Teatripäeva piduliku õhtu korraldas Tartu Uus Teater, autor-lavastaja oli Ivar Põllu, kunstnik Kristiina Põllu, valguskunstnik Rene Liivamägi, loovprodutsent Maarja Mänd.

Allikad: ERR, Teatriliit

Scroll to Top